La Manga

Pobřeží COSTA CALIDA

Leží v oblasti Murcia. Pro milovníky vodních sportů je pobřeží Costa Calida jednou z nejvýznačnějších oblastí Středomoří, především pro své moře Mar Menor. Tento přírodní "bazén" měří 25 km a je široký nejvíce 12 km, hloubka není větší než 7 metrů. Mar Menor je od Středozemního moře odděleno tenkým pruhem země asi 22 km dlouhým - La Manga del Menor.

La Manga - pobřeží Costa CalidaA proč se vlastně zdejší laguně říká španělské "Mrtvé moře". Protože zdejší voda je známa vysokou koncentrací minerálů a solí, např. fluoru, hořčíku, bromu, jodu a vápníku. Salinita "Malého" moře se pohybuje mezi 42 - 47 promile, zatímco Středozemní na druhé straně La Mangy má asi 36 promile. Navíc v některých částech laguny je dno pokryto vrstvou léčivého bahna, které se v tenké vrstvě nanáší na kůži a odstraňuje všechny jedy z povrchu kůže. Je pravým pokladem pro lidi trpící kožními chorobami, lupenkou, vyrážkami a nemocemi pohybového ústrojí, jakými jsou například revmatismus, artritida či dna. Bahno si v místech jeho výskytu můžete na tělo nanášet jen tak sami, nebo se svěřit do péče odborníků ve vybraných hotelech. Nejvíce bahna, kterému místní říkají "barro", najdete v Lo Pagán nebo na 3. kilometru La Mangy.
Cílem našeho pobytu byla právě La Manga. Protože je toto středisko dlouhé 24 kilometrů, u každého hotelu, apartmánového komplexu či restaurace se vždy objevuje místo názvu ulice příslušný kilometr. Na jediné hlavní silnici jsou kilometry velmi dobře značeny. Nejvíce ubytovacích zařízení, obchodů a restaurací se nalézá na začátku La Mangy, kde je tento pruh pevniny nejširší. S přibývajícími kilometry potřebná zázemí pro turisty ubývají. Nacházejí se zde již jen apartmánové domy, v jednom z nich jsme na 15. kilometru bydleli i my. Měli jsme jedinečný výhled na sportovní přístav Thomas Maestre Marina.

Poloha u dvou moří je fantastická. Na La Manze tak můžete kombinovat léčebnékoupání v klidném a teplém Mar Menor s radovánkami ve Středozemním moři. Mar Menor je velmi teplé, v nejchladnějších měsících dosahuje teplota vody 17°C, my jsme v červenci měli okolo 30°C. Rozdíl v teplotě mezi oběma moři je asi 5 °C ve prospěch Mar Menor. Buďte si jisti, že v Evropě teplejší moře nenajdete. Tato výtečná poloha stojí za obrovskou oblíbeností La Mangy, kterou si nejvíce oblíbili domácí Španělé a hlavně obyvatelé Britských ostrovů, kterým zde patří většina apartmánů. Svědčí o tom i zastoupení leteckých společností, které provozují pravidelné linky na blízké letiště Murcia - San Javier. Z deseti společností jich je polovina z Velké Británie, mohu jmenovat i Čechům dobře známé nízkonákladové dopravce Ryanair, Easyjet či Bmibaby.

La Manga - pobřeží Costa CalidaAbyste mohli dobře poznat La Mangu, musíte si pronajmout vůz. Určitě bych vám doporučil zajet na úplný konec střediska. Na 15. kilometru vás před mostem možná překvapí semafory. Budete totiž přejíždět zvedací most, který se otevírá vždy na 15 minut každou sudou hodinu, aby tudy mohly proplout umělým kanálem jachty mezi sportovním přístavem Thomas Maestre Marina a Středozemním mořem. Těsně před koncem La Mangy neztraťte odvahu a přejeďte strmý a krátký obloukovitý most. Na konci silnice zaparkujte u malého parkoviště a můžete se vydat kousek pěšky. Právě zde totiž začíná regionální park Salinas San Pedro del Pinatar. Zdejší saliny a pobřežní písečné duny s borovou vegetací se staly ideálním útočištěm pro různé živočichy, převážně ptáky. K těm nejcennějším patří pisila čáponohá, kulík mořský či tenkozobec opačný. Je možné, že zahlédnete i kolonie plameňáků a volavek. My jsme se na tomto místě byli podívat několikrát a hlavně západ Slunce zde byl úchvatný. Pokud byste chtěli tento park poznat více, museli byste objet celé Mar Menor a vydat se tam z druhé strany ze středisek San Pedro del Pinatar nebo Lo Pagán.

La Manga - pobřeží Costa Calida

Za návštěvu rozhodně stojí i starý rybářský přístav Cabo de Palos. Nejdříve učiňte procházku místním přístavem a poté se vydejte ke zdejšímu 50 metrů vysokému majáku, který zde slouží svému účelu od roku 1865. V jeho okolí se nachází podmořská rezervace, která je pravým rájem pro potápěče. Ti určitě ocení i potápěčské výlety k Mravenčím ostrovům (Islas Hormigas). Kdo chce poznat blízké město Cartagena, může využít pravidelných linek autobusů odjíždějících z celé La Mangy.

K velkým zážitkům v průběhu pobytu v La Manze může patřit návštěva regionálního parku Salinas de San Pedro. Z nejsevernější části šíje je možné se přebrodit přes několik písečných ostrůvků do této oblasti. Zde kromě průmyslové těžby soli (síť rybníků, hrází a kanálů) můžete nalézt místa s ojedinělou vegetací a kolem stovky různých druhů ptáků - plameňáků, albatrosů, volavek, sov. Ve veřejné části parku, která je tvořena dunami a písečnými plážemi s průzračnou vodou, se můžete procházet či projíždět na kole po značených trasách.
Chráněný národní park Calblanque s nedotknutelnou přírodou - hory, skály, skalní útesy a jedinečné pláže. Tato oblast představuje jednu z posledních nedotknutých míst pobřeží

La Manga - pobřeží Costa CalidaK přirozenému kontaktu obou moří, malého Mar Menor a velkého Středozemního, dochází jen v severní části laguny na úplném konci La Mangy. Mar Menor je ideální nejen pro léčebnou turistiku, ale i pro rodiny s malými dětmi. V mělkém a teplém moři bez vln si naše děti hodně vyhrály. Líbilo se jim, že na každém kroku nacházely desítky schránek mořských živočichů. Pravdou zůstává, že mezi hosty převládají ti, kteří si od návštěvy slibují zlepšení svého zdravotního stavu. Lázeňská střediska Mar Menor se vyznačují klidem a ničím nerušenou atmosférou. Máte-li zdravotní problémy, které zdejší voda a bahno umí léčit, neváhejte. Léčebné pobyty v této oblasti vám v České republice dokážou zprostředkovat české cestovní kanceláře INEX a Liguria.

Určitě navštivte maják Cabo de Palos a odtud si naplánujte cestu ,pěší po jižním skalnatém pobřeží Středozenmího moře. My to máme projíté až k Portmanu přes Calablanque (užasná pláž bez osídlení),balzám na nervy .Mezi druhým a třetím -tím kilometrem la Mangy je most přes kanál, který spojuje Mar menor se Středozemním mořem, nalevo je přístav a napravo la Bocana - apartmány, které byly na prodej, scházelo pár milionů, jinak to bylo naše .U la Bocana začíná dlouhá pláž která, končí u majáku Cabo de Palos, taktéž stojí za projítí. Pokud by se našel investor tak správce pro La Bocana už má a podotýkám ,že vděčného

Sejki 20.srpna 2010

Zpět

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server