ROZKOŠ „Východočeské moře“

VÍTR NA ROZKOŠI. Pohled na areál
Údolní nádrž o velikosti 1100ha je třetí největší vodní plochou v České republice. Nachází se malebném kraji mezi Východními Krkonošemi a Orlickými horami nedaleko České Skalice a Babiččina údolí a Novým Městem nad Metují. Spolu s Adržpašskými a Teplickými skalami je to velmi turisticky atraktivní kout naší republiky.
Přehradu napájí uměle vybudovaný přivaděč z řeky Úpy dlouhý 2,34 km. Nádrž má průměrnou hloubku 9,4 m. Je rozdělená na dvě části sypanou „mezihrází" dlouhou 1,7 km s 200m dlouhým betonovým přepadem. V jižní části vodního díla přehrazuje údolí hlavní sypaná hráz 412 m dlouhá. Voda z Rozkoše ústí do Rozkošského potoka, který ji odvádí do řeky Metuje. V původních plánech z roku 1924 se počítalo ještě s jedním přivaděčem z Metuje. Stavba přehrady byla zahájena v roce 1951, o rok později se práce zastavily. V roce 1964 výstavba pokračovala a v roce 1972 byla dokončena. Napouštěcí a vypouštěcí kanál z řeky Úpy ústí do „malé" Rozkoše těsně pod Českou Skalicí. Tato část Rozkoše měla být podle odhadu kolem roku 2003-2005 zanešena bahnem z přívalových vod.
Ze severní nádrže je přes přepad zásobováno velké jižní jezero. Tímto opatřením je čistota vody v jižním jezeře úžasná, v bezvětrném období je viditelnost až 2 metry. Problémem je jílovité dno (ne bahnité). Jíl má tu vlastnost, že ke všemu dokonale přilne. V severní části Rozkoše u České Skalice zahájilo město v roce 1974 budovat autokemp „Rozkoš", který slouží dodnes. Na jižní straně jezera na poloostrově u hlavní hráze vznikly jachetní oddíl Slavie Nové Město nad Metují a Vodní sporty. Současně s napuštěním přehrady obsadili břehy okolo celé vodní plochy rybáři.
V roce 1975 začali první pokusy s windsurfingem i na Rozkoši. V jachetním oddíle vznikla velmi silná a úspěšná skupina závodníků ve windsurfingu (M. Sejkanič, I. Žák a další.V roce 1982 se zúčastnilo na krajském přeboru 250 závodníků. Po roce 1989 s nástupem freeridových krátkých prkem došlo ke změně zájmu o klasický windsurfing. Windsurfing se rozdělil na freeride-později slalomové jezdce a o klasický okruhový jachting na WS přestal být zájem. V současnosti jachetní oddíl nepořádá žádné windsurfingové závody ani nemá závodníky ve windsurfingu.
V roce 1989 vybudoval Milan Sejkanič na severní straně Rozkoše v areálu ATC Rozkoš Surfcentrum, které také provozoval. Od roku 2005 je Surfcentrum na jižní straně vodní nádrže u „Sálovské cesty" . Dnešní „Surfcentrum u Milana" nabízí školu windsurfingu, školu kite, v půjčovně jsou loďky, kanoe, surfy, plachetnice (katamarány), šlapadla, nově také partyvor - trimarán s elektromotorem. V areálu Surfcentra můžete přespat, k dispozici jsou WC, sprchy, občerstvení, wifi zona. Na internetových stránkách www.surfcentrum.cz se můžete podívat na web kameru, která snímá vodní hladinu a okamžitě vidíte v meteografu sílu i směr větru. Díky tomuto zázemí mohla být obnovena tradice závodů ve windsurfingu „Pohár Rozkoše".

Na Rozkoši se dají jezdit všechny směry větru.

Nejhorší je vítr západní a jihozápadní a to díky zalesněnému kopci Rousín. Tyto větry jsou nárazové a turbulentní, v Provodově a Šonově se nechá omezeně startovat u kapličky nebo směrem k dělící hrazí, ale je tu mnoho rybářů a zákaz vjezdu, takže se tam dostanete pouze po svých. Celý severovýchodní až jihovýchodní břeh nádrže je ptačí rezervace, kde není možno se k vodě dostat autem a navíc je tam žlutými bojemi vymezena plavební dráha, která se vztahuje i na windsurfing a kite. Dále směrem na Lhotu u Nahořan je také zákaz vjezdu, velmi často kontrolován policií, dá se startovat z poloostrova za hřbitovem na jihozápadní a jihovýchodní směr, ovšem opět k vodě po svých a mnoho rybářů. Dále přes hlavní hráz se dostanete na poloostrov, kde sídlí Vodní sporty a Slávie Česká Skalice, oddíl jachtingu. Do svých areálů neradi pouštějí nečleny, tak zbývá pouze úzká příjezdová cesta.

Vhodný vítr pro start je tu sever a severovýchod. Jeden km dále na východ směrem na Českou Skalici je Surfcentrum,souřadnice GPS: 50°21'59.45"N; 16°3'3.71"E, kde je zázemí pro příchozí surfaře i kitaře.

Nejlepší je vítr severní, severovýchodní, východní, dá se i jihovýchod. Na severozápadní se dá odjet i přijet. ATC Rozkoš je vhodný pro vítr jižní a jihovýchodní, avšak přístup k vodě je totálně obsazen karavany a rybáři a proto vstup je pouze pro silné nervy. Omezeně se dá startovat u přivaděče a na druhé straně kempu u půjčovny lodí, kde je mimo červenec a srpen otevřena branka, kterou se dostanete mimo kemp. Tudy se dostanete pěšky na louku,kde se dá startovat kite, vhodný vítr východní a jihovýchodní. Avšak největší lahůdkou Rozkoše je speed u dělící hráze, kde se dá jezdit na absolutně hladké vodě, kdy prkno nevydává žádný doprovodný zvuk a dosahuje se zde maximální rychlosti.

Ideální je směr větru na speed je jih a jihovýchod, Sever je také boží, pokud je hladina vody v obou nádržích stejná, jezdí se za hrází na velké Rozkoši.

.

Zpět

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server