Rozkoš

Údolní nádrž o velikosti 1100ha je třetí největší vodní plochou v České republice. Nachází se v malebném kraji mezi Východními Krkonošemi a Orlickými horami nedaleko České Skalice Babiččina údolí a Novým Městem nad Metují. Spolu s Adršpašskými a Teplickými skalami je to velmi turisticky atraktivní kout naší republiky.

Přehradu napájí uměle vybudovaný přivaděč z řeky Úpy dlouhý 2,34 km. Nádrž má průměrnou hloubku 9,4 m. Je rozdělena na dvě části sypanou "mezihrází" dlouhou 1,7 km s 200m dlouhým betonovým přepadem. V jižní části vodního díla přehrazuje údolí hlavní sypaná hráz 412 m dlouhá. Voda z Rozkoše ústí do Rozkošského potoka, který ji odvádí do řeky Metuje. V původních plánech z roku 1924 se počítalo ještě s jedním přivaděčem z Metuje. Stavba přehrady byla zahájena v roce 1951, o rok později se práce zastavily. V roce 1964 výstavba pokračovala a v roce 1972 byla dokončena. Napouštěcí a vypouštěcí kanál z řeky Úpy ústí do "malé" Rozkoše těsně pod Českou Skalicí. Tato část Rozkoše měla být podle odhadu kolem roku 2003-2005 zanesena bahnem z přívalových vod.

Ze severní nádrže je přes přepad zásobováno velké jižní jezero. Tímto opatřením je čistota vody v jižním jezeře úžasná, v bezvětrném období je viditelnost až 2 metry. Problémem je jílovité dno (ne bahnité). Jíl má tu vlastnost, že ke všemu dokonale přilne. V severní části Rozkoše u České Skalice začalo město v roce 1974 budovat autokemp "Rozkoš", který slouží dodnes. Na jižní straně jezera na poloostrově u hlavní hráze vznikly jachetní oddíl Slavie Nové Město nad Metují a Vodní sporty. Současně s napuštěním přehrady obsadili břehy okolo celé vodní plochy rybáři.